MARKÍZA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA

Žije v otrasných podmienkach, no srší optimizmom: Toto je Laciho životný príbeh

18. 03 2018 20:51 | Televízne noviny
Ladislav
Ladislav "Laci" Angyal Foto: TV Markíza

Ladislav Angyal sa ľuďom vryl do pamäti svojou pesničkou Pošta, ktorú zaspieval v Superstar.

Jeho príbeh dojal Slovensko ale aj Česko. Sedemnásťročný účastník speváckej súťaže Superstar žije život, aký si mnoho jeho rovesníkov nevie ani len predstaviť. Aby nespávali s chorou mamou na ulici, Laci zohnal aspoň jednu malú izbu. V neslávnej bytovke v Komárne sú ale podmienky katastrofálne. On napriek všetkému srší dobrou náladou a optimizmom.

Pesničkou Pošta sa Ladislav Angyal alias Laci predstavil v speváckej súťaži Superstar. Za úsmevom ale skrýva aj bolesť. „Vyrastal som zo začiatku medzi obidvomi rodičmi, bývali sme v jednoizbovom byte, ktorý bol úplne normálny ako každý iný byt," povedal Laci Angyal.

Jeho rodičia sa ale zadlžili a byt museli všetci opustiť. Presťahovali sa do záhradnej chatky, kde nemali pitnú vodu ani plyn. V štrnástich rokoch ho tak rodičom zobrala sociálka.

Keď ho vrátili domov, začal študovať na strednej škole obchodu a služieb v Komárne. Rodina budúceho maturanta ale dostala podmienku, že ak sa nepresťahujú z chatky, zoberú ho späť do detského domova.

„Ak som teda nechcel ísť, tak som musel niečo robiť, a tak sa mi podarilo nájsť toto bývanie. I keď to nie je bohviečo, ale je to lepšie, lebo máme kúrenie, čo sme vtedy nemali. Máme vodu, sociálne zariadenie tak, že nemusím ísť von a je to síce jedna miestnosť, ale mám tu všetko, čo by som mal mať," vysvetlil Laci.

V miestnosti 3 x 2 metre sa stará aj o svoju chorú mamku. „V podstate ja už to mám zrátané. Lebo mne už aj ľadviny začínajú odchádzať, okrem toho mám detskú mozgovú obrnu, takže veľmi sa o pohybe nedá hovoriť. Mám so sebou stále barlu, keď chcem ísť von," povedala Laciho mama.

„Mamka je na tom zdravotne v posledných týždňoch horšie než bola a pevne verím, že sa jej to zlepší," doplnil Laci.

Laci sa v škole učí dobre a chce ísť aj na vysokú. Jeho snom je byť učiteľom. Pre zranenie už obľúbený futbal nehrá, no privyrába si ako rozhodca. Peniaze ale stále chýbajú.

„Za toto, čo obývame jednu izbu a teoreticky predsieň, ktorú už ani nemáme, lebo si ju susedka obsadila a kúpeľňu, tak platíme za to celé 115 eur a z invalidného dôchodku, o ktorom každý vieme, že je malý. Niekedy nám nezostáva ani na základné potreby," posťažoval si Laci.

Viac nájdete v reportáži Mareka Šilhavíka

 
 

Pomôcť Lackovi a jeho mame pomôcť sa rozhodla aj televízia Markíza.

Prispieť Ladislavovi môžete dobrovoľnou sumou na číslo účtu verejnej zbierky Nadácie Markíza: SK35 1111 0000 0003 3322 2322. Do informácie pre príjemcu je potrebné uviesť heslo LACI.

Zbierka pre Ladislava Angyala bude prebiehať v období od 13. do 25. marca 2018.


Komentáre ( 0)